«Я сторож брата свого»

Додано by
Керівники проекту: Ж. Ковба, А. Васильченко

Проект виконувався на кошти Клеймс Конференс, Нью-Йорк, у 20102011 роках.

На противагу біблійному питанню Каїна, сама тональність якого свідчить про те, що він не відповідає за свого брата, ми наголосили, що кожен несе відповідальність за свого ближнього – я сторож брата свого! Цей проект був спрямований на пошук людей, які у скрутний час, ризикуючи власним життям, простягали руку допомоги оточуючим.

Проект був покликаний виявити історії тих, хто в роки Голокосту намагався врятувати євреїв, які жили на теренах України. На відміну від інших аналогічних досліджень, ми прагнули звернути увагу на долі тих людей, яких було страчено нацистами за спроби порятунку. Ці люди, можливо, більше за інших заслуговують на те, аби їхні історії знали, а імена пам’ятали. Але на практиці героїчні вчинки цих людей рідко стають відомі загалу, адже про них немає кому розповісти. Імена таких людей часто не потрапляють і до списків Праведників народів світу, оскільки однією з важливих умов надання цього звання є безпосереднє свідчення врятованих. А в цих історіях врятовані нерідко гинули разом зі своїми рятівниками.

Проект передбачав роботу в архівах та збирання матеріалів усної історії. 

Результати цього проекту стали вагомим внеском до скарбниці пам’яті про події Другої світової війни, про нелюдську жорстокість і людяність, яку не зламати навіть смертельній загрозі. Завдяки йому пролунали нові імена безвинних жертв і тих, хто загинув, намагаючись їх врятувати.

26 січня 2012 року, напередодні Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, проект був представлений на телеканалі ТVі у програмі «Вечір з Миколою Княжицьким». До розмови були запрошені співробітники Центру й учасники проекту: кандидат історичних наук Жанна Ковба та аспірантка кафедри соціології НаУКМА Анна Васильченко.


Comments are disabled