«Чорнобиль. Експедиції до втраченої землі»

25 років тому відбулася аварія на чорнобильській АЕС. З тих пір слово «Чорнобиль» у свідомості людства стало символом страшної катастрофи. До роковин аварії було проведено чимало заходів, які нагадують людям про жах екологічної загрози і змушують замислитися про можливості попередження подібних катастроф у майбутньому.

Аварія забрала не лише життя та здоров’я людей, не лише знищила екосистему регіону, але й зруйнувала самобутню традиційну культуру цієї місцевості. Виставка «Чорнобиль. Експедиції до втраченої землі» звертає увагу саме на життя регіону до аварії. Виставка демонструє особливості традиційного життя сільської культури українських поліщуків і єврейської культури малих містечок регіону.


Полісся – одна із не багатьох місцевостей України, якій вдалося донести древню самобутню традиційну культуру до ХХ століття майже не викривлену змінами індустріалізації та модернізації. Цей регіон викликав зацікавлення етнографів ще з XIX століття. У ході етнографічних експедицій було зібрано багато артефактів, що стали експонатами музеїв. Після аварії на ЧАЕС, постав новий виклик для етнографічних експедицій, адже евакуація населення із зони відчуження означала практично загибель традиційної культури. Виставка «Чорнобиль. Експедиції до втраченої землі» – це унікальна можливість відчути живу повноту поліського життя. На виставці представлено особливості місцевої народної архітектури, господарства та народних промислів (бортництва, рибальства, полювання, збирання ягід та грибів), народного одягу, прикрас, вишивки та ткацтва.

Мало хто сьогодні звертає увагу на той факт, що як сам Чорнобиль, так і багато містечок, що потрапили до зони відчуження традиційно були єврейськими. У другій половині XVIII ст. Чорнобиль стає одним з основних центрів Хасидизму. Чернобильська Хасидська династія була заснована раввином Менахемом Нахумом Тверским. І сьогодні багато паломників приїздять до Чорнобиля, щоб відвідати його могилу. Завдяки матеріалам наданим для виставки Центром досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА, Інститутом етнології Національної академії наук України та Національною бібліотекою України ім. Вернадського на виставці представлено основні віхи традиційної культури євреїв Чорнобиля та містечок, які потрапили до зони відчуження. Серед експонатів виставки священні книги 17-19 століття, видані у друкарнях регіону, фотографії синагог (як сучасні фото, так і зображення будівель, що не збереглися до наших часів), оздоблення сувоїв Тори: корони Тори, торашилди, вказівниці для читання Тори – яди, предмети внутрішнього убранства синагог: дорогоцінні тканини, в які загорталася Тора – торамантл, завіси Тори, біми, різьблені та литі свічники, ритуальні предмети необхідні для священного омовіння. Враження особистого контакту із виставкою створюють родинні фотографії XIX – початку XX ст. та матеріали усної історії, надані Центром досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.

Відкриття виставки відбулося 17 грудня 2011 року. Із промовами виступили мер міста Фрайбург доктор Дітер Саломон та директор муніципальних музеїв Фрайбурга доктор Тільманн фон Штокгаузен. Окрім представників міської влади та громадськості у відкритті взяли участь депутати Європарламенту пан Вальтер Моссман (Фрайбург) та пані Ребекка Хармс (Брюссель) – давні друзі України та ініціатори цієї виставки. Із невеликим концертом виступила народна артистка України Ніна Матвієнко, яка заспівала традиційних поліських пісень.

До виставки було видано каталог. Передмову для видання написав пан Вальтер Моссман. У каталозі представлено статті про особливості долю традиційної культури поліщуків Члена Національної академії наук України професора доктора Івана Павлюка, куратора львівського Музею етнографії та художнього промислу професора доктора Романа Хмелюка, наукового співробітника львівського Музею етнографії та художнього промислу доктора Людмили Булгакової, наукового співробітника природничого музею та Етнологічного зібрання, пані Світлани Болтовської, наукового співробітника природничого музею та Етнологічного зібрання, пана Едгара Дюрренбергера. Тексти про традиційну єврейську культуру та чорнобильську гілку хасидизму написали директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА пан Леонід Фінберг та співробітник Інституту філософії Національної академії наук України пані Катерина Малахова. У каталозі вміщено понад 500 репродукцій експонатів виставки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *