Історія трьох жінок і двох режимів у “Стигмі окупації” Олени Стяжкіної

Додано by video

У програмі “Дух і Літера” на Ukrlife.tv докторка історичних наук Олена Стяжкіна говорила про свою нову книжку “Стигма окупації: Радянські жінки у самобаченні 1940-х років” та про сам феномен радянського крізь призму мови та повсякденних практик.

“Я хотіла написати про жінок не так, як я їх бачу, а показати, як вони бачили самі себе в умовах відсутності кодифікованої мови говоріння про війну чи в умовах, коли ця мова тільки-тільки збиралася, коли люди ще не знали, якими словами говорити “правильно”…

Всі три мої героїні відчували себе радянськими. Для мене це було дуже важливо. У Оксани Кісь є прекрасна книжка “Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти”. Там ключові позиції – “українки” і “перемогти”. Бо коли ти точно знаєш, хто ти, вижити – це точно перемогти. Але коли ти не знаєш, ти шукаєш правильних слів і боїшся помилитися – бо якщо ти неправильно назвеш свою поведінку під окупацією, радянська влада тобі цього не пробачить.

І оця історія пошуку правильних слів часто доводить, що вижити за радянських часів людям із радянською свідомістю – не означало перемогти… Зрештою, радянська вимога до людини була: героїчно померти. І той факт, що вони були живі, вже означав, що вони не можуть про себе написати, що вони героїні”.

Замовити книжку можна на сайті видавництва “Дух і Літера”.

Comments are disabled