Презентація книг на Гогольfest, 2009

20 вересня 2009 року на Міжнародному фестивалі сучасного мистецтва ГОГОЛЬFEST відбулася презентація книг з єврейської історії та культури.

20 вересня в перший день єврейського Нового року Центр юдаїки НаУКМА та видавництво «Дух і Літера» презентували багаторічний спільній проект публікації книг з юдаїки. Представлено книгу «Єврейські кінематографісти в Україні. 1910 – 1945» та нову книгу прози Інни Лєсовой «Бессарабський романс».Можна було також ознайомитися з іншими виданнями з юдаїки Центру та видавництва. Також відбувся показ єврейської мультиплікації.

Основу книги «Єврейські кінематографісти в Україні. 1910 – 1945» складають матеріали віднайдені та опрацьовані авторами в численних архівах України та за кордоном.

Початок ХХ століття став часом, коли своєрідність культури євреїв  Східної Європи, що говорили мовою їдиш, яскраво проявилася в літературі, театрі, живописі, музиці. Завдяки цьому  перед світом відкрився особливий уклад життя і стиль мислення народу, що довгий час змушений був існувати у штучній ізоляції, так званій «межі осідлості». Еврейське кіно з усіма його тематичними й художніми особливостями виникло як явище похідне від їдишської культури, і не випадково потім розділило її трагічну долю.

Книга представляє долі та творчий доробок єврейських кінематографістів і багато ілюстрована портретами, кадрами з фільмів, робочими матеріалами, рекламними оголошеннями, малюнками, ескізами, документами із державних архівів Києва, Москви та Одеси, фотографіями із сімейних архівів, відгуками кіно періодики десятих , двадцятих років.

Фільм «Єврейське щастя» 1926 року став результатом спільної роботи видатних діячів театру та мистецтва того часу. Успішна робота в ГОСЕТі  Олексія Грановського, Соломона Міхоелса, Натана Альтмана наштовхнула їх на думку зняти разом фільм. Сценарій було написано за Шолом-Алейхемом, автором титрів був Ісаак Бабель. Головну роль виконував Міхоелс, художник фільму – Альтман.

Інна Лєсовая живе в Києві. Її повісті та романи публікуються в журналах України, США, Ізраїля, Німеччини, Росії. «Бессарабський романс» – книга про талановитих людей, дивні повороти долі та багатоликі форми щастя. Тверезий та іронічний і водночас люблячий погляд автора  вихоплює із хаоса ХХ ст.. яскраві, несподівані характери, пронизливі деталі, точні прикмети часу.

Кадр з мультфільму Олени Касавіної «Бобе майсес» («Бабусині казки»)

Під час анімаційної програми показано фільми Олени Касавіної«Бобе майсес» («Бабусині казки») та «Літера гімл». Над фільмом «Бобе майсес» працювали відомі мультиплікатори Олена Касавіна та Едуард Кирич, текст читає Олександр Калягін. «Літера гімл» – короткометражний фільм, у створенні якого взяли участь Олена Касавіна   та Євген Білокінь. Музику для обох фільмів написав Вадим Храпачов. Також показано фільм польського режисера А. Любінецької створений за живописними роботами Марка Шагала, що оживають і ніби перетікають одна в одну, показуючи драматизм подій часів революції. В програмі також був фільм «Хеломські звичаї» Ірини Літманович.

До участі запрошені: автор книги «Єврейські кінематографісти в Україні. 1910 – 1945»Юрій Морозов, художник, дизайнер книги Павло (Пінхас) Фішель, аніматор, режисер фільму «Бобе майсес» Олена Касавіна, письменниця Інна Лєсовая, директор Центру юдаїки НаУКМА Леонід Фінберг.