Порятунок єврейських дітей в студитських монастирях

Керівник: Яків Яковенко

 

Однією з найблагородніших сторінок історії України під час нацистської окупації та Голокосту є історія порятунку єврейських дітей у монастирях студитів. За різними свідченнями, там було врятовано від ста до двохсот дітей. Серед врятованих монахами були такі відомі люди, як Адам Ротфельд, ексміністр закордонних справ Республіки Польща.

На жаль, довгий час ці безпрецедентні події залишалися практично невідомими як науковцям, так і широкій громадськості. Певні свідчення про них було розсіяно у спогадах українців та євреїв, але їх не було проаналізовано в бодай одному серйозному дослідженні.

Проект полягав у зборі та описанні всіх доступних спогадів і документів тих, хто рятував, і тих, кого рятували, що були опубліковані різними мовами (українською, польською, івритіом, їдишем), або ще не були опубліковані зовсім. Було виявлено, зібрано й описані свідоцтва (усні розповіді) самих врятованих, а також свідків тих подій або їхніх дітей. Деякі з цих матеріалів були знайдені в архіві Центру юдаїки, інші – в колекціях Українського католицького університету, меморіалу Яд Вашем, в документах рабина Курта Левіна, мемуари якого ми опублікували в 2007 році,  та серед паперів Адама Ротфельда.

Знайдені матеріали було перекладено українською мовою та впорядковано.

2019 року Центром юдаїки та видавництвом «Дух і Літера» було видано книгу історика Юрія Скіри «Покликані: Монахи Студійського уставу та Голокост».

Comments are disabled