Рецензія на книгу Ханни Арендт “Банальність зла. Суд над Айхманом в Єрусалимі”

Данило Судин

Одна з новинок Форуму-2013, яку я чекав з нетерпінням. Хоча новинкою саму книгу назвати важко – перше її видання побачило світ ще 1963 р. Отже, в Україні “Айхман в Єрусалимі” з’явився з запізненням рівно в 50 років. Втім, краще пізно, ніж ніколи. А ця книга Аренд – це те, що мені видається найбільш значимим в її доробку.

Український переклад зроблено з виправленого видання: після першої публікації розгорілася настільки гостра дискусія, що Г.Аренд змушена була пом’якшити низку формулювань. Саме так і з’явилося друге виправлене видання. Втім, правки мали більш косметичний характер: зміст праці жодних радикальних змін не зазнав.
Єдиний недолік, який я бачу в українському перекладі – зміна місцями заголовку та підзаголовку Eichmann in Jerusalem. Report on Banality of Evil перетворився наБанальність зла. Суд над Айхманом в Єрусалимі. Зміна, начебто несуттєва, але принципова. Сама Г.Аренд була сприкрена тим, що фраза “банальність зла” стала кліше і шкодувала, що взагалі вжила таке словосполучення. До речі, в книзі воно фігурує всього один раз – на останній сторінці (основного тексту, тобто не епілогу та післямови).

Праця Аренд є класичною. Це означає, що про неї всі чули, її цитують в різних контекстах. І її рідко читають. Проблема в тому, що настільки класичні тексти починають жити в “дайджестовому” форматі, коли перекази праці стають цілком адекватними замінниками оригіналу. Саме така доля спіткала Орієнталізму Е.Саїда, який вміщається в короткий переказ б будь-якому підручнику, довіднику чи енциклопедії, після чого оригінал і читати нічого. Говорю про це з власного досвіду, а також знаю відгуки інших читачів.

Так-от, “Банальність зла” (буду називати книгу за українським варіантом) до такого класу робіт не належить. Ця книга є класичною, але не застарілою, бо її важко зарахувати до якогось конкретного жанру. За причиною появи – це журналістське розслідування/висвітлення судового процесу над Айхманом. За змістом – історична розвідка, політологічна праця, філософський трактат, політичний памфлет. Така суміш і рух автора від одного рівня до іншого постійно дивують новими ідеями та думками. Не скажу, що праця інтригує хитрими поворотами наративу, але лінія тексту не є прямою: завжди за “поворотом” чекає новий погляд на проблему суду над Айхманом.

Коротка історична довідка
В травні 1960 р. ізраїльські спецслужби викрали громадянина Аргентини Рихарда Клемента, якого таємно доставили до Єрусалиму і почали допитувати як Адольфа Айхмана. Справа була резонансною з кількох причин. По-перше, це був один з “творців” Голокосту, який переховувався в Аргентині. Остання ж офіційно дала притулок нацистським діячам і не мала жодного бажання видавати їх європейським країнам на суд. Відтак, Ізраїль порушив принцип державного суверенітету, коли самовільно вирішив засудити Айхмана. Від викрадення однієї людини до воєнної агресії – один крок. Але Гітлера за це засудили в Нюрнберзі, а Ізраїль? Айхмана судили публічно, а це тільки додавало ситуації двозначності.

По-друге, це був громадянин Німеччини (Аргентина після нетривалих вмовлянь визнала, що аргентинець Рихард Клемент – це німецький громадянин Адольф Айхман, а тому претензій до Ізраїлю вона не має), але ФРН навіть не запитали дозволу про суд в Ізраїлі. Але дивним було те, що ФРН і не дуже поривалася вимагати екстрадиції Айхмана до Бонна, де його б судив німецький трибунал. Це було інтригуючим, бо адвокат Айхмана постійно цього вимагав, а от батьківщина – ні.

По-третє, суд вперше судив людину за організацію Голокосту. На Нюрнберзі нацистів судили за воєнні злочини, де Голокост фігурував лише як ultima ratiо, коли інших звинувачень бракувало. Отже, судовий процес викликав інтерес у всьому світі.

Г.Аренд приїхала до Єрусалиму як кореспондент New Yorkеру, щоб висвітлювати перебіг судових засідань. Саме там з цих репортажів і виникла книга.

Різні рівні тексту
Журналістський є обрамленням. Книга розпочинається і завершується оповіддю з зали суду. Перед читачем постає та картина, яку бачила Аренд: зала судових засідань, судді, прокурор, адвокат, підсудний. І напівпорожня зала глядачів. Тобто повна, але порожня: жодного єврея, жодного свідка Голокосту. Більшість з глядачів – це журналісти. Аренд спершу показує, як все починалося, коли ще не минули 114 засідань, коли ще всі учасники не втомилися від процесу, коли вони ще не знають того, що дізнаються протягом року. Потім нам показують фінальну сцену – вирок, апеляцію, страту. Останні слова Айхмана. І вирок від Ганни Аренд: банальність зла. Саме після передсмертних слів Айхмана Аренд не стримується і говорить те, що відчувала протягом всього процесу: Айхман – банальний. Ці слова стануть квінтесенцією книги в дайджестах. І даремно. До речі, сама Аренд шкодуватиме про ці слова, вважатиме їх необачними. Навіть хотітиме прибрати з заголовка.

Політичний криється в критиці Бен-Гуріона. Г.Аренд прикро подивована тим, що через 15 років після закінчення війни уряд Ізраїлю вирішує знову розворушити минуле – пригадати трагедію Голокосту. Мета Бен-Гуріона одна: нагадати про спільну травму євреїв, таким чином закликавши їх до єдності. Зміцнення Ізраїлю коштом пам’яті про Голокост. Аренд це розуміє, але не схвалює. Інша мета – показати всім, що євреї мають власну державу. Бен-Гуріон відмовляється передати Айхмана до міжнародного трибуналу, хоча і судять його за злочини проти людяності. Раніше євреї завжди мусили покладатися на справедливість сильних світу цього. І ось нарешті вони самі можуть постояти за себе! Втім, Аренд це не подобається і через більш загальні міркування, що становлять політологічний вимір праці.

Політологічний вимір криється в питанні: що саме є злочином проти людяності? На Нюрнберзському процесі це становило основну проблему. Нацистів судять за масові убивства людей, але чому за це не судять СРСР чи США? Адже перші так само негуманно ставилися до військовополонених (Аренд згадує розстріли в Катинському лісі) як нацисти, а другі – так само нищили мирне населення (бомбардування Хіросіми та Нагасакі). Аренд знаходить в цьому виклик існуючій системі міжнародного правосуддя. З ускладненням військової техніки та збільшенням радіусу її дії межа між втратами мирного населення через воєнну необхідність (наступ чи оборона держави) та через воєнні злочини розмивається. Розстріли сіл через діяльність партизан – це воєнна необхідність чи злочин проти людяності? В такій невизначеності Аренд бачить проблему майбутніх міжнародних відносин: коли держава чинить злочин, який слід карати?

Філософський вимір несподівано з’являється, коли постає питання: чи можемо ми судити людину за виконання злочинних наказів? Айхман на суді наголошуватиме: я лише виконував накази. Отже, винний Гімлер, який йому ці накази давав? Чи може Гітлер? Аренд дивиться на проблему і з іншого боку: коли людина має право (обов’язок!) відмовитися від виконання наказів? В усіх випадках вона бачить лише виклики, але не відповіді. Міжнародне право радить керуватися здоровим ґлуздом, але в ситуації Айхмана якраз було більше здорового ґлузду: всі нищили євреїв, бо така була загальна політика держави. Отже, той, хто її порушуватиме, якраз і є злочинцем!

Саме цей вимір найчастіше і бачать читачі. Тим більше, що Айхман раптом починає прикриватися авторитетом Канта. Аренд це жахає, але не може відмовити Айхману в правоті: той дійсно керується категоричним імперативом. От тільки останній звернений на Гітлера як джерело моральності. Що ж, каже Аренд, Гітлер як фюрер мав такий статус. Але тоді Айхман не є винним? Цікаво, що саме таким був арґумент Айхмана: на моєму місці міг бути будь-хто, але волею випадку там виявився я, то чому судять мене, а не решту німців. Аренд відкидає такі міркування, бо кожна людина має приймати моральні рішення, а не делегувати їх фюреру чи іншому авторитету. Втім, її жахає інше: Айхман не один такий.

Саме для цього вона вводить в розповідь історичний вимір. Навіть структура книги нагадує історію Голокосту, хоча це не так. Аренд описує шоа в різних європейських країнах з подвійною метою. По-перше, показати, що Айхман не був один такий. По-друге, показати, що вина лежить не лише на нацистах.

Отже, в різних країнах євреїв знищували у різний спосіб. В Німеччині євреїв знищили за мовчазної згоди всього населення. У Голландії знищили “чужих” євреїв, які іммігрували після 1933 р., після чого перейшли до місцевих. Голландці пробували опиратися, але вже було марно: раз дозволили знищити “чужих”, то віддавайте і своїх. У Франції схема була аналогічна, але суспільство вчасно зрозуміло, що чужих євреїв не просто депортують, а знищують. Повстало проти цього, чим врятувало більшість і чужих, і своїх. В Данії населення просто вперлося. І ось тут виник парадокс: нацисти, зіткнувшись з опором, раптом відступають. Вони не просто марно ловлять євреїв. Вони самі саботують накази Берліна. “Головний нацист Данії”, який мав забезпечити депортацію євреїв, навіть шляхом облав, сам же ж попереджує євреїв про цю акцію, чим їх рятує. Чому, питає Аренд? Чому так? Відповідь проста: організатори Голокосту не були садистами. Вони просто виконували накази. Коли суспільство, в якому вони перебували, раптом починало чинити опір, в нацистів “прокидалося” сумління. Дивовижно, але цей феномен групової конформності було виявлено і науково доведено його існування Стенлі Мілґремом. Спробуйте здогадатися, хто наштовхнув його на гіпотезу про вплив групи на поведінку (совість!) індивіда?

Аренд дивиться на інші випадки, які підтверджують її теорію. Нацисти не наполягають на знищенні євреїв, коли суспільство опирається? Гаразд, але може просто економлять ресурси? Але ось в Румунії “народ” починає чинити масові прогроми. Що роблять есесівці? Вонизупиняють їх. Аренд вражена: навіщо це робити, якщо мета остаточного розв’язання – знищити євреїв? Чому Айхман намагається ускладнити собі роботу? Справа в тому, що погроми – це “брудний” спосіб знищення євреїв, а нацисти це роблять чисто і акуратно. Отже, есесівці зупиняють погроми лише для того, щоб відправити євреїв в газову камеру. Чи причина такої поведінки в садизмі? Ні, адже тоді можна було б просто дивитися на розтерзані тіла: робота робилася б “сама по собі”. Нацисти ж виконують накази. І роблять це гуманно.

І ось тут Аренд виявляє ще один феномен, який теж отримав перевірку в експериментах Мілґрема: люди ховаються за раціоналізацію. Айхман не вважав, що вбиває людей газом: він був переконаний, що полегшує страждання євреїв. Або робить медичні справи. Аренд виявила, що нацисти ніколи не говорили прямо про свої злочини, але вживали новомову (як сказав би Оруелл). Відтак, мова (дискурс, скажемо ми) приховувала від них реальність. Айхман не знищує, а вирішує, не катує, а полегшує страждання тощо.

Відтак, Аренд приходить до висновку: Айхманом може стати кожен. Зло банальне, бо ховається в страхові думати. Легше виконувати накази, аніж осмислити ситуацію. Це не знімає з Айхмана відповідальності. Але пояснює його вчинки.

Праця Аренд викликала настільки гостру дискусію, що годі передати словами. Навіть 40 років по тому вона не давала спокою західним суспільствам, бо мені відомо про дві книги, які спростовують основні тези Аренд про Айхмана: останній був садист, а сама Аренд – упередженим глядачем. Втім, Аренд могла помилятися щодо випадку Айхмана. Вона не помилялася щодо більшості людей. ЇЇ праця надихнула Мілґрема на дослідження. Вона ж спонукала Філіпа Зімбардо на проведення відомого тюремного експерименту.
Тому праця актуальна і зараз. І варта прочитання – в будь-якому випадку.

Інтернет-ресурс goodreads