Презентація книги Б. Хаймовича про розписи синагоги в Новоселиці

На черговій зустрічі семінару з юдаїки НаУКМА, яка проходила 3 грудня 2009 року в Національному художньому Музеї України, др. мистецтвознавства дослідник живописного декору синагог Східної Європи Борис Хаймович представив слайд-шоу розписів новоселицької синагоги та розказав про їх особливості.

На цій же зустрічі Борис Хаймович презентував власну книгу «Справа рук наших для прославлення. Розписи синагоги Бейт Тфіла Беньямін у Чернівцях», що вийшла у видавництві «Дух і Літера» 2008 року.

Влітку 2008 року група студентів, що збирали єврейський фольклор у Чернівецькій області, потрапила до містечка Новоселиці, де місцеві жителі вказали їм на  будівлю колишньої синагоги. Фасади не вражали архітектурною довершеністю, однак всередині, під шаром тиньку, що обвалився в декількох місцях, проступали фрагменти  розпису.

Було вирішено провести повну розчистку розписів і якнайшвидше розпочати заходи, які допомогли б зберегти живопис. У жовтні 2009 року роботу було виконано, проведено фотофіксацію та документацію розписів.

Практично вся композиція розписів збереглася. Лише декілька невеликих фрагментів були втрачені в результаті перепланування будівлі. Це одна з найбагатосюжетніших композицій розписів синагог, що вціліли у Східній Європі. Розписи виконані олійними фарбами по тиньку в період між двома Світовими війнами і належать пензлю одного художника. Автору вдалося створити один із найцікавіших творів народного мистецтва того часу.  Ця знахідка знов підтверджує, що єврейське народне мистецтво аж до Другої світової війни було живим і вкоріненим явищем.