Показ фільму “Шолом Алейхем. Сміх у темряві”

11 жовтня 2013 року в кінотеатрі “Київ” відбувся показ документального фільму американського незалежного режисера Джосефа Дормана “Шолом Алейхем. Сміх у темряві”.

Фільм демонструвався англійською мовою з українськими субтитрами. Перед показом виступили директор Центру юдаїки Леонід Фінберг та режисер фільму Джозеф Дорман. Невеличке обговорення фільму з його режисером відбулося після показу.

Фільм «Шолом Алейхем. Сміх у темряві» – надзвичайно цікавий портрет видатного письменника, класика єврейської літератури, який  створив новий жанр і використав свій особливий гумор, щоб відобразити реалії східноєвропейського єврейського світу кінця ХІХ – початку ХХ століття. У фільмі використано різноманітні архівні джерела, в тому числі  кінокадри. Цей фільм  нагадує про ті часи, коли у царській Росії існувала «смуга осілості», а на євреїв поширювались певні обмеження у громадянських правах.
Уривки з творів Шолома Алейхема, в яких складні життєві ситуації часто перетворено на високу комедію та фарс, подано у фільмі поряд зі старими фотографіями із життя штетлів. Фільм супроводжують коментарі онуки Шолома Алейхема Бел Кауфман, Аарона Ланскі з Центру книжки на їдиші та професора Рут Вайсс з Гарвардського університету.

 Джозеф Дорман – незалежний кінорежисер, володар численних нагород, засновник  компанії «Riverside Films». Створив багато різноманітних програм для телеканалів «PBS», «CBS», «Discovery Channel» і «CNN», лауреат престижної телевізійної нагороди імені Джорджа Фостера Пібоді за визначні досягнення. Двічі номінований на премію «Еммі» за створення культурних і громадських програм.