Підготовка видання путівника «Євреї в Україні: пам’ятки історії та культури»

Керівники: Леонід Фінберг, Маргарита Єгорченко

Цей путівник – перша спроба об’єднати під однією обкладинкою працю багатьох дослідників єврейської історії в Україні. Путівник побудовано за географічним принципом: для кожної області України ми виділили окремий розділ, де розглянули історію єврейської громади обласного центру, а також населених пунктів із багатою єврейською спадщиною.

Основну увагу читачів буде зосереджено на культурних здобутках єврейських громад. Історичний нарис подано окремо у вступній статті, а в кожному розділі історичні події подаються як тло, контекст для пояснення різних культурних феноменів.

Розділи путівника вийшли неоднорідними, так само, як відмінною була історія єврейських громад в різних регіонах України. Пов’язано це з тим, що у багатьох колишніх єврейських містечках не залишилося майже жодних матеріальних слідів єврейської історії, однак вона була такою насиченою, що не згадати їх неможливо. Разом із тим, на щастя, у багатьох великих українських містах (як-от Київ, Харків, Одеса, Львів та інших) можна проводити тривалі екскурсії з оглядом пам’яток єврейської історії.

Окрему увагу в путівнику приділено персоналіям – видатним єврейським письменникам, поетам, громадським лідерам, меценатам, релігійним вчителям і Праведникам. Дехто з них побіжно згаданий у путівнику, декому присвячено окремі сторінки.

Вирішено окремим розділом виділити історію Шоа на території України – тут ми у загальних рисах розповіли про місця трагедії, її масштаби, пам’ять про ці трагічні події у сучасній Україні, українських Праведників народів світу.

Сучасне життя українських єврейських громад висвітлено пунктирно наприкінці кожного розділу. Основну уваги ми приділимо культурним та освітнім інституціям, мистецтву, релігійним організаціям.

Книга буде цікавою студентам, що вивчають юдаїку, історію, етнографію, а також всім, хто цікавиться матеріальною та духовною спадщиною євреїв на території України.

Розділ: Проєкти
Comments are disabled