Виставка живопису Йосипа Островського «Одеса – Єрусалим»

Posted on by

З 18 листопада по 2 грудня 2008 року в Київському музеї російського мистецтва відбулась виставка живопису Й. Островського «Одеса Єрусалим».

Організатори виставки:

  • Київський музей російського мистецтва
  • Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА

Виставка проводилась за підтримки Голландського Гуманітарного Фонду (Dutch Jewish Humanitarian Fund)

ЙОСИП ОСТРОВСЬКИЙ (1935, Шепетівка – 1993, Єрусалим)

Місце народження: Шепетівка, Україна. Освіта: Відділення живопису Одеського художнього училища ім. М. Б. Грекова. Виставки (персональні та групові): в Україні, Росії, Ізраїлі, США, Канаді, Англії, Франції, Німеччині, Італії, Японії, Австралії, Угорщині, Югославії, Болгарії, Єгипті. Роботи художника перебувають у музеях, галереях і приватних колекціях Ізраїлю, Росії, США й інших країн. З 1989 року жив і працював в Ізраїлі Звання: Член Спілки художників СРСР. Член Спілки художників Ізраїлю. Член Всесвітньої асоціації художників та скульпторів. Головний художник міста Сдерота (Ізраїль).

ВІКНО В СВІТ ТВОРІВ ЙОСИПА ОСТРОВСЬКОГО

Йосип Островський – один з найвідоміших у світі одеських художників, знакове ім’я в історії художньої Одеси другої половини ХХ століття. Його твори можна впізнати з першого погляду: вони сумні й радісні одночасно. Йосип Островський народився в невеликому провінційному містечку Шепетівці (Україна). Художній талант виявився в нього вже в ранньому віці. Коли Йосипові було 15 років, він вступив на художнє відділення Одеського художнього училища ім. М. Б. Грекова, а в 20 років став членом Спілки художників СРСР. Йосип Островський завжди був проти визначення його творчості стандартними фразами й не любив «стилістичних класифікацій». Він говорив: «Я – художник. Не «реаліст» і не «модерніст». Просто художник. Тільки так я вільний і можу відобразити на полотні свою філософію». Майстерня Йосипа Островського стала своєрідним осередком культури в Одесі. Саме тут збиралася творча інтелігенція: поети, художники, письменники й журналісти. Картини Йосипа Островського колекціонували Зіновій Гердт, Аркадій і Костянтин Райкіни, Михайло Козаков, Олександр Кайдановський, Петро Тодоровський, Михайло Жванецький і багато інших. З 1960-х рр. він починає писати картини на єврейську тематику. Найбільшу популярність здобули твори художника 70-90-х рр., засновані на дитячих спогадах про життя єврейського містечка. От дідусь молиться в синагозі, мати запалює суботні свічі, родина за святковим столом… З дитячих вражень одна за одною народжувалися картини, що згодом склали знаменитий «єврейський цикл». Найчастіше це портрети: містечкові єврейські музиканти, ремісники, єврейські мудреці… Є серед «єврейських» творів Островського й сюжетні полотна за мотивами Тори й Танаха. Про них він казав: «Вічні теми хвилюють усіх. Мова мистецтва, почуттів не знає меж. Що глибше ти сягаєш у душу свого народу, то зрозуміліше твоє мистецтво іншим». У 1989 році художник важко занедужав і переїхав з родиною до Ізраїлю. Ізраїльські лікарі подарували йому 4 роки повноцінного творчого життя. Він брав участь в ізраїльських і закордонних виставках і конкурсах, був головним художником міста Сдерота. Як і колись, невтомно писав, створював проекти художнього оформлення міста, викладав. У 1990 р. Йосип Островський на запрошення англійського мецената двічі їздив до Лондона. 1992 р. Йосип Островський стає переможцем конкурсу на оздоблення нового будинку Вищого Суду Справедливості Ізраїлю. Здійснити проект не вдалося. У переддень Йом-Кіпуру (Судного дня) 1993 року художник покинув цей світ, а мистецтво його залишатиметься з нами завжди.

Роботи з альбому Й. Островського (Иосиф Островский. Живопись. Художественный альбом / Сост. М. Островский. – К.: Дух і Літера. 2008. – 176 с.)

Алегорія

Троє

Мрійник

Бесіда

Художник

Бесіда

Коза

Задумливий

Інформацію про художній альбом Йосипа Островського можна знайти на нашому сайті.

Comments are disabled