Керівники проекту: Л. Фінберг, Г. Казовський
Тема діяльності художньої секції Культур-Ліґи є малодослідженою як істориками так і мистецтвознавцями. Практично єдиним серйозним дослідженням цієї тематики можна назвати книгу Г. Казовського «Художники Культур-Ліґи», що вийшла 2003 року в Москві. Український читач (не лише пересічні аматори мистецтва, але й спеціалісти історики мистецтва) мав небагато шансів ознайомитися із цією публікацією і усвідомити самий факт існування цього феномену. Тим часом Культур-Ліґа є явищем територіально пов’язаним саме з Україною. Культур-Ліґа була заснована в Києві і саме Київ відігравав провідну роль в діяльності Культур-Ліґи. В багатьох містах і містечках України утворилися відділення цієї організації.
Важливість цієї теми демонструють самі імена митців-членів художньої секції Культур-Ліґи: Марк Шагал, Ель (Елієзер) Лисицький, Давид Гофштейн, Перец Маркіш, Марк Епштейн, Натан Альтман та інші всесвітньо відомі діячі культури. «Культур-Ліґа» діяла в Києві, Москві, Варшаві, Вітебську – містах, в яких на той час єврейське життя було найбільш цікавим та інтенсивним. Найбільш активно «Культур-Ліґа» працювала у 20-ті роки XX століття – несприятливий час для творчості. Книги публікувалися на поганому папері, виставок практично не було. Лише згодом роботи митців були оцінені як шедеври, а лічені книги, що збереглися, стали раритетами.
Центром було проведено дослідницькі роботи, які дозволили чітко окреслити коло художників близьких до Культур-Ліґи, досліджено в яких збірках зберігаються роботи цих художників періоду 1918- 1920-х років.
На основі досліджених матеріалів у грудні 2007 – січні 2008 років в Національному художньому музеї було підготовано виставку «Культур-Ліґа: художній авангард 1910-х – 1920-х років» та видано каталог до неї. Для виставки було відібрано найбільш репрезентативні роботи із Національного художнього музею, обласних художніх музеїв України, київського Музею Російського мистецтва, Музею історії міста Києва, Музею мистецтва та історії юдаїзму (Париж) та приватних колекцій з України та Ізраїлю. Крім живопису та графіки було представлено плакати «Культур-Ліґи», архівні документи, книги та фотографії, що розповідали про діяльність об’єднання.
В рамках цього проекту культурологи та мистецтвознавці Г. Казовський, М. Дмитрієва, О. Лагутенко підготували наукові статті, опубліковані в альбомі-каталозі виставки. Було перекладено з їдиш три оригінальних тексти ідеологів Культур-Ліґи, які були вперше були опубліковані українською мовою. Для третього розділу альбому, який міститить репродукції робіт художників близьких до Культур-Ліґи було підготовано короткі біографії художників та бібліографію публікацій про них. В кінці альбому міститься каталог робіт, представлених на виставці та інших творів, опублікованих в альбомі.
Ознайомитись з деякими статтями та репродукціями альбому-каталогу можна за цим посиланням: альбом-каталог
Увагу дослідників привернула творчість одного із членів Культур-Ліґи – Марка Епштейна. Разом із спеціалістами Національного художнього музею України співробітники Центру підготували виставку «Марк Епштейн. Повернення майстра» та каталог до цієї виставки.
Пізніше в рамках цього проекту дослідник Гілель Казовський звернувся до більш вузької теми – книжкової графіки митців Культур-Ліґи. Ця тема є малодослідженою, хоча й надзвичайно цікавою, адже Культур-Ліґа стала одним з не багатьох осередків видання книжок оформлених у стилістиці авангарду – абстракціонізму, кубізму, наївного мистецтва. На основі цього дослідження було підготовано художній альбом «Книжкова графіка митців Культур-Ліги».
26 січня 2012 року на телеканалі «Культура» (Україна) у програмі «Неформат» Леонід Фінберг та Павло (Пінхас) Фішель презентували книгу та розповіли про Феномен “Культур-Ліґи”. Запис програми:
Частина 1:
Частина 2:
Частина 3:
Частина 4:
З 1 жовтня по 1 листопада 2012 року виставка «Культур-Ліґа: художній авангард 1910-1920-х років» пройшла на VI Днях Єврейської культури у місті Ольштин, Польща