Серед сотень тисяч невинних жертв Великого терору 1937–1938 рр. одну з маловідомих груп репресованих складають співробітники Агро-Джойнта – агрономічної корпорації, яка була заснована 1924 р. Американським єврейським об’єднаним розподільним комітетом і яка працювала в СРСР за згодою з радянською владою аж до 1938 р. Пропонована увазі читача книга присвячена «останньому розділу» в історії Агро-Джойнта – дослідженню крізь призму людських доль деталей трагічного фіналу його діяльності.
Десятки його співробітників – працівники Московської, Дніпропетровської і Сімферопольської регіональних контор, а також багато євреїв-колгоспників, пов’язаних із ними через свою діяльність, і запрошені на роботу в СРСР лікарі-біженці з нацистської Німеччини – були звинувачені у співпраці, як писали потім у слідчих протоколах, із «контрреволюційною організацією, створеною директором Агро-Джойнта доктором Розеном». Автор аналізує раніше закриті для дослідження архівно-слідчі справи всіх трьох названих груп репресованих, що стали джерелом складених на їх основі мартирологів й опублікованих документів. Велика увага приділена регіональним особливостям діяльності репресивних органів і практиці Великого терору. Видання опоряджене необхідним науковим апаратом – біографічними довідками й коментарями, іменним і географічним вказівниками, а також добре ілюстроване архівними фотоматеріалами.
Михаил Мицель. «Последняя глава»: Агро-Джойнт в годы Большого террора. К.: Дух і Літера, 2012. – 464 с., с илл. – ISBN 978-966-378-273-7
Текст книги:
Рецензії:
- Михаил Гольд. Смерь по лимиту, Лехаим
- Анна Купинская. Агро-Джойнт в годы Большого террора, Зеркало Недели