Стаття про виставку “Марк Епштейн. Повернення Майстра”

100 робіт Епштейна

Національний музей вперше експонуватиме десятки творів художника-модерніста

“Старий із кошиком”, 1928 р.

Марк Епштейн (1899—1949) був одним із провідних митців Культур-Ліги, який у 20-х рр. ХХ ст. разом з іншими видатними художниками-новаторами (О. Тишлер, Е. Лисицький, Б. Аронсон, Й. Чайков, І. Рабинович, С. Нікрітін, С. Шор) синтезував авангардистські ідеї з традиціями єврейського мистецтва. Довгі роки його постать, як і багатьох інших, перебувала в тіні офіційного радянського мистецтвознавства. Не весь мистецький доробок художника дійшов до нашого часу. Найповнішою збіркою його творів нині володіє Національний художній музей України. Ці роботи 1967 року передала до Музею сестра художника.

10

У середині грудня НХМУ представить роботи Марка Епштейна із власної колекції та з Музею театрального, музичного й кіномистецтва України. Усього — 100 творів, більшість із яких експонуватиметься вперше. Вони найповніше відображають київський період життя художника, часи його мистецького піднесення, коли він реалізовував свої сміливі творчі ідеї. А згодом його оригінальні композиції в дусі кубофутуризму — «Віолончеліст», «Родина», «Кравець», «Двоє», «Молочарка» увійшли в історію модерного українського мистецтва.

Ретроспективна виставка Марка Епштейна вперше продемонструє різнобічні грані його таланту, адже в доробку скульптора за покликанням є малюнки на різну тематику, ескізи театральних костюмів та декорацій, книжкова графіка, скульптура тощо. Проект покаже найкращі роботи Марка Епштейна в царині графіки, театрально-декораційного мистецтва й живопису, простежить еволюцію його творчості, розширить уявлення відвідувачів про художні процеси 1920-х рр.

Газета “День”, №217, (2010), 26 листопада, 2010