Заява академічної спільноти

У зв’язку з публічними заявами, в яких висловлюється стурбованість згортанням академічної свободи в НаУКМА, ми, що нижче підписалися, вважаємо за потрібне висловити свою позицію.

Поняття академічної свободи, яка є сутністю інтелектуального життя, – це передовсім  свобода досліджень та свобода оприлюднення їхніх результатів, свобода вибору студентами курсів лекцій викладачів. Академічна свобода нерозривно пов’язана зі свободою слова, і з відповідальністю за цю свободу.

Свобода висловлювання і свобода творчих пошуків, якщо вони не порушують прав інших, не можуть підлягати обмеженням. Водночас, згідно з Ерфуртською декларацією, університет – це відповідальна і згуртована спільнота, а не анархічне товариство. У своїй діяльності університетські підрозділи, викладачі, студенти мають керуватися академічним етосом та підпорядковувати йому власні та групові інтереси. Академічний етос – це й необхідність дотримуватися академічних стандартів, в рамках яких ведуться наукові роботи, навчальний процес.

В НаУКМА проводиться щодня багато заходів, які не підлягають жодній регламентації – світоглядній, конфесійній, політичній тощо. Ця внутрішня автономія є частиною іміджу НаУКМА як простору академічної свободи. Саме розмаїття інтелектуальної пропозиції та різноманітні дискусії в університеті стали його візитною карточкою. Організатори заходів, маючи повну автономію і переслідуючи різні цілі, водночас розуміють свою відповідальність перед академічною спільнотою.

Ми переконані, що університет об’єднує фундаментальна система цінностей: розділяючи її, ми вважаємо, що звинувачення у згортанні академічної свободи, адресовані керівництву НаУКМА є необґрунтованими. Віримо, що готовність до конструктивного діалогу усіх зацікавлених сторін, продемонструє зріле розуміння академічної свободи в НаУКМА.

Мирослава Антонович, завідувачка кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук НаУКМА
Тарас Возняк
, редактор Незалежного культурологічного журналу «Ї», Голова правління українсько-польського фонду ПАУСІ, Львів
Олексій Гарань
, професор, науковий директор Школи політичної аналітики
Євген Захаров
, співголова Харківської правозахисної групи, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини
Мирослав Маринович
, віце-ректор Українського католицького університету, колишній політв’язень
Мирослав Попович
, академік
Костянтин Сігов
, директор Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА
Леонід Фінберг, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА
Наталя Яковенко, доктор історичних наук, професор кафедри історії