Єврейські театри в Україні у ХХ столітті

Єврейські театри в Україні були яскравим і потужним явищем. Існувало багато різних єврейських (їдишських) театрів. Починаючи з головних державних театрів, таких як Перший Всеукраїнський державний єврейський театр (ГОСЕТ), який спочатку був у Харкові, потім у Києві та, нарешті, в Чернівцях, Одеський ГОСЕТ, дитячий маріонетковий єврейський театр у Києві; і закінчуючи невеликими, аматорськими театрами, які активно і успішно працювали на території України. Однак історія єврейських театрів практично невідома.


Виставка «З історії єврейських театрів: Україна, ХХ століття» (25 вересня – 30 листопада 2019 р.), організована Центром юдаїки НаУКМА спільно з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України та Національним художнім музеєм, у безпрецедентно повному обсязі відобразила майже всі етапи історії єврейського театру в Україні. Різноманітні документи, фотографії та афіші продемонстрували розмаїття форм єврейського сценічного мистецтва та його художнього самовираження. На виставці було представлені експонати – здебільшого вперше – із фондів Музею театрального, музичного та кіномистецтва України й Національного художнього музею України.

За час роботи виставки було проведено чотири кураторські екскурсії (Гілель Казовський, Анна Уманська, Ірина Мелешкіна) експозицією для дорослих та юних відвідувачів.

Центр юдаїки також підготував та видав мистецьку монографію Ірини Мелешкіної «Мандрівні зорі України: Сторінки історії єврейського театру». Авторка – театральний історик, дослідник, експерт з історії українського та єврейського театрів в Україні – працює в Музеї театру, музики та кіно України з 1987 року (від 2009 року – заступниця директора з наукової роботи). Вона має доступ до унікальної колекції цього музею, яка містить понад 2000 найменувань матеріалів, присвячених єврейським театрам: фотографії, театральні програми та афіші, ескізи костюмів та декорацій, документи тощо. Книга стане в нагоді студентам та викладачам-культурологам, театралознавцям, мистецтвознавцям, дослідникам юдаїки та української культури.

Comments are disabled