Іван-Павло Химка. Українсько-єврейські взаємини: від історії до пам’яті

Додано by
Книга на сайті
видавництва

Збірка статей відомого українсько-канадського історика Івана-Павла Химки висвітлює проблеми українсько-єврейських відносин часів Другої світової війни, вивчення яких досі потребує не лише професіоналізму, а й інтелектуальної сміливості. Спираючись на джерела з архівів України, США, Канади, Польщі, Німеччини та Ізраїлю, автор розповідає, як звикання до насильства, організованого та підбурюваного нацистською владою, вивільняло руйнівний потенціал людської психіки, що уможливив етнічні чистки навіть поза сферою контролю окупаційного режиму. Досліджуючи поведінку місцевого населення України під час Голокосту, він показує, що за різних обставин одні й ті самі індивіди могли бути і пасивними спостерігачами, і співучасниками злочинів, і рятівниками.

Окремі статті аналізують замовчування теми знищення євреїв в радянській політиці пам’яті, а також непростий процес її входження до історичних наративів поряд з іншими трагедіями XX сторіччя – Голодомором та масовими розстрілами, скоєними НКВС, – за часів незалежності Україні та в українській діаспорі. Включені до збірки полемічні тексти засвідчують почасти вкрай гострий характер сучасних історіографічних дискусій і вказують на ті питання спільного українсько-єврейського минулого, які ще чекають на зважених і відповідальних дослідників.

Видання стало можливим за підтримки Fund for Central and East European Book Projects (Amsterdam) й Асоціації єврейських громадських організацій та общин України (Вааду України).

Книга, що побачила світ у найкращий для себе час.

Зважений аналіз, гостра критика та хоробрість казати про те, що оминають інші, змушують читача у розмові про українську історичну пам’ять посісти позицію, а не лишатися осторонь, арґументувати, а не апелювати.

В’ячеслав Циба, філософ, перекладач

Іван-Павло Химка
Українсько-єврейські взаємини: від історії до пам’яті. – Київ: Дух і Літера, 2019. – 384 с. – (Бібліотека юдаїки).

ISBN 978-966-378-671-1

Погортати книгу:

Comments are disabled